Zobacz inne zdjęcia: «12345...»
Zobacz duże zdjęcia


Powojniki w odmianach
Clematis

Pnącza o pięknych kwiatach dorastające od 1 do 10 m wysokości, zależnie od gatunku i odmiany. W uprawie występuje bardzo wiele gatunków i odmian powojników wielkokwiatowych i botanicznych.
Kolory, odcienie i wielkość kwiatów niezwykle zróżnicowana. Jesienno - zimową ozdobą są również puszyste owocostany, które mogą być wykorzystywane do suchych bukietów.
Kwitną od maja do września (zależnie od odmiany). Wymagają żyznych, próchnicznych i wilgotnych gleb, stanowiska słoneczne do cienistych. Na zimę należy okryć nasadę krzewu. Należy również zabezpieczyć ziemię wokół roślin przed silnym nagrzewaniem się jej w lecie, zasypując korą lub obsadzając niskimi cieniującymi roślinami. Powojniki doskonale nadają się do uprawy pojemnikowej (donica, skrzynia itp.). Wymagają oprócz próchnicznej ziemi (pH 5-6) systematycznego nawożenia i takiego podlewania, aby cała bryła była dostatecznie nasączona wodą. Na zimę system korzeniowy roślin w pojemnikach należy dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Wiosną należy przycinać rośliny, zarówno rosnące w gruncie jak i w pojemnikach.

Foto i opis - A. A. Kurowscy

© PINUS Kurowscy - Wszelkie prawa zastrzeżone (zdjęcia i teksty)
Katalog Aktualności i spostrzeżenia