Zobacz inne zdjęcia: «12345...»

U Państwa Szmitów w Pęchcinie k/Ciechanowa

W czasie ostatniego weekendu (12 i 13 lipca) w gospodarstwie szkółkarskim Państwa Szmitów odbyło się spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Zwiedziliśmy jedną z najlepszych szkółek roślin ozdobnych, która rozpościera się na powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Corocznie szkółkę opuszcza około miliona sztuk wyprodukowanych roślin (drzew i krzewów iglastych i liściastych oraz bylin). Zdecydowaną większość stanowią rośliny liściaste. Zdumiewający jest ich duży asortyment gatunkowy i odmianowy, corocznie zwiększany.

Przy szkółce znajduje się, pięknie utrzymany, ogród  pokazowy z unikalną kolekcją ponad 6 tysiecy gatunków i odmian roślin drzewiastych i bylin, przydatnych do uprawy w naszej strefie klimatycznej. Ogród ten i szkółka cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wielu profesjonalistów jak i amatorów oraz stanowi raj dla wszystkich miłośników roślin a zwłaszcza koneserów.

W czasie pobytu w szkółce mieliśmy przyjemnośc uczestniczyć w bardzo ciekawej prezentacji odmian dębów, którą przedstawił Pan Bronisław Jan Szmit - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Z wędrówki po kilkuhektarowym ogrodzie (kolekcji) zamieszczamy powyżej trochę widoków ogrodu i ogólnych zdjęć roślin. Szczególowe zdjęcia oraz opisy roślin umieścimy niebawem w naszym Katalogu.

Panowie - Bronisław Szmit oraz Bronisław Jan Szmit, ojciec i syn (właściciele szkółki) są autorami książki "Drzewa i krzewy liściaste" (zobacz zdjęcie nr 32) , gdzie opisują 900 gatunków i odmian drzew i krzewów liściastych. Ogólne zalecenia uprawowe opracował znany ekspert ogrodnictwa Maciej Mynett.
Książka stanowi kompedium wiedzy o roślinach ozdobnych, zawiera wiele zdjęć i wyczerpujące opisy roślin. Przedstawiono w niej także ogrodowe nowości roślinne.

Warto posiadać tę książkę!

Strona główna

Data publikacji: 15-07-2013 13:02