Zobacz inne zdjęcia: «12345...»
Zobacz duże zdjęcia


Urodlin trójłatkowy
Asimina triloba

Niewielkie, powoli rosnące drzewo o zwartej koronie lub szerokokulisty krzew. Dorasta w warunkach Polski do około 3-5 m wysokości. Liście duże (do 30 cm długości), odwrotnie jajowate, całobrzegie, barwy zielonej. Młode liście pokryte gęstymi, czerwonobrązowymi włoskami. Wiosną późno się rozwijają, natomiast jesienią przyjmują żółtą barwę.
W maju-czerwcu pojawiają się bardzo oryginalne, dzwonkowate kwiaty (zdj.2) o grubych, początkowo zielonkawych, w miarę rozkwitania brunatnopurpurowych, wywiniętych na zewnątrz, płatkach. Kwiaty zwisają w kątach liści i są zapylane przez owady nocne. Owoce - wielonasienne, początkowo zielone, następnie brązowe jagody, występują na starszych egzemplarzach (zdj.5). Są jadalne.
Preferuje wilgotne, żyzne gleby, kwaśne do obojętnych. Stanowiska ciepłe, słoneczne lecz dobrze osłonięte. Jest rośliną wrażliwą na mróz i w naszych warunkach wymaga zimowego zabezpieczenia, zarówno części nadziemnej jak i systemu korzeniowego.
Starsze okazy nie tolerują przesadzania.
Jest to jedyny gatunek z rodziny flaszowcowatych, który może być u nas uprawiany w gruncie i to tylko w najcieplejszych regionach naszego kraju.
Kolekcjonerska roślina spotykana przeważnie w arboretach i ogrodach botanicznych.

Foto i opis - A.A. Kurowscy
Foto 2 - L. Kurowski

© PINUS Kurowscy - Wszelkie prawa zastrzeżone (zdjęcia i teksty)
Katalog Aktualności i spostrzeżenia